Velykos: ką įdomaus apie jas žinome

Kai besiruošdami Velykoms būname nudažę kiaušinius, apsirūpinę šokoladiniais zuikučiais ir padengę Velykų stalą, neretai susimąstome apie tai, iš kur atsirado Velykų tradicijos. Todėl tam, kad šiemet jūsų Velykos taptų informatyvesnės ir galėtumėte savo žiniomis pasidalinti su artimaisiais, pateiksime keletą įdomių faktų apie labiausiai paplitusius Velykų simbolius ir papročius.

Kiaušiniai dažomi raudonai, kad simbolizuotų Jėzaus Kristaus kraują

Stačiatikių ir Rytų katalikų bažnyčiose kiaušiniai dažomi raudonai, kad simbolizuotų Jėzaus kraują, ir tik tada palaiminami ir dalijami susirinkusiesiems. Žinoma, dabar tai daugeliui žmonių yra tiesiog smagus būdas švęsti šią gražią pavasario šventę – ypač pasitelkus kūrybiškas velykinių kiaušinių dekoravimo idėjas.

Dauguma suaugusiųjų mieliau renkasi pienišką nei juodąjį šokoladą

Iš tikrųjų suaugusieji dvigubai dažniau renkasi pienišką šokoladą, todėl turėkite tai omenyje, jei perkate saldžią velykinę staigmeną. Arba vietoj to pabandykite pasigaminti naminį skanėstą, kuriuo pradžiugintumėte namiškius ir pasaldintumėte jiems gyvenimą.

Kiaušinių marginimas daugelyje kultūrų yra „atgimimo“ simbolis

Daugelyje pasaulio vietų kiaušinis simbolizuoja naują gyvybę, vaisingumą ir atgimimą. Dėl apvalios formos jis taip pat naudojamas kaip žemės ir mūsų ryšio su gamta simbolis.

Per Velykas amerikiečiai suvalgo daugiau kaip 16 mln. želė pupelių

Ar žinojote, kad per Velykų šventę amerikiečiai ypatingai mėgsta valgyti želė pupeles, jų suvalgydami daugiau nei 16 mln.? Tiek želė pupelių užtektų apskrieti Žemės rutulį ne vieną, ne du, o net tris kartus – arba pripildyti devynių aukštų pastato dydžio plastikinį kiaušinį!

Per Velykas amerikiečiai suvalgo daugiau kaip 600 mln. „Peeps“ saldainių

Tai reiškia, kad „Peeps”‘ yra populiariausias ne šokoladinis velykinis saldainis Amerikoje. Betliejuje, Pensilvanijos valstijoje, esančioje gamykloje per metus pagaminama net 1 mlrd. saldainių „Peeps“, o per dieną – 4 mln.

Dauguma amerikiečių pirmiausia nukanda šokoladinio zuikučio ausis

Net 76 % apklaustųjų teigė, kad jie pirmą kartą suvalgo būtent šią šokoladinio zuikučio dalį, 5 % pirmiausia suvalgo kojas, o 4 % – uodegą.

Su Velykomis siejami ir riestainiai

Spėjama, kad taip yra dėl to, jog riestainio forma primena maldai sukryžiuotas rankas. Pagarbą šiam saldumynui ir viskam, ką jis simbolizuoja, galite atiduoti namuose pasigamindami šiuos saldžius skanėstus.

Velykų zuikis ne visada dėdavo kiaušinius

Pūkuotasis Velykų zuikis kilo iš anglosaksų festivalio, vadinamo Eastre, kuriame dalyvavo pavasario deivė, naudojusi triušį vaisingumui simbolizuoti. Tuo tarpu kiaušinius dedančio zuikio tradicija į Ameriką atkeliavo tik tuomet, kai 1700 m. Pensilvanijoje apsigyveno vokiečiai.

Didžiausias pasaulyje šokoladinis kiaušinis buvo pagamintas Italijoje

Didžiausias pasaulyje šokoladinis velykinis kiaušinis buvo pagamintas Italijoje 2011 m. balandžio mėn. Jis buvo 10,39 m ilgio ir svėrė apytiksliai 7 200 kg.

Kiaušinių puošimas kilęs iš ukrainietiškos tradicijos

Puošnūs kiaušiniai, kurie buvo dekoruojami naudojant vašką ir dažus, ukrainietiškai buvo vadinami „pysanky“. Šis kiaušinių marginimo paprotys kilo būtent iš Ukrainos.

Viduramžiais su kiaušiniais buvo žaidžiamas visai kitoks žaidimas

Ar galite bent įsivaizduoti, kaip mėtote kiaušinius bažnyčioje? Tačiau pasirodo, kad būtent taip ir būdavo! Kunigas mesdavo kietai virtą kiaušinį vienam iš choro berniukų, šis toliau mesdavo jį savo bendraamžiams, ir tas, kuris laikrodžiui išmušus 12 valandą laikydavo kiaušinį, tapdavo nugalėtoju ir galėdavo jį pasilikti.

Velykos yra antra pagal saldumynų suvartojimą šventė

Ar žinojote, kad Velykos yra antra pagal saldumynų suvartojimą šventė? Ji atitinkamai užima antrą vietą po Helovino, todėl jei dar nespėjote pasirūpinti saldumynais savo Velykų stalui, dabar būtų pats metas tai padaryti.

Parašykite komentarą